KACZKA FASZEROWANA

KACZKA FASZEROWANA

Faszerowana kaczka świetnie sprawdzi się na większy obiad lub przyjęcie dla kilku osób. Wykwintności i luksusu tej potrawie dodaje wyluzowanie kaczki, czyli usuniecie kości. Dzięki temu nasi goście nie muszą podczas obiadu wyglądać jak wikingowie obgryzający kości, żeby zdobyć resztki mięsa ze skrzydełek.

Wyluzowanie kaczki wymaga cierpliwości i zajmuje trochę czasu, ogólnie mówiąc sprowadza się to do
„wywrócenia kaczki na drugą stronę” poprzez stopniowe odcinanie mięsa od kości korpusu i usunięcia kości nóżek i skrzydeł. Istotne jest żeby nie poprzecinać skóry kaczki w czasie luzowania.

Nasza wersja kaczki faszerowanej jest z użyciem farszu z mięsa mielonego z piersi kaczych.

Mielimy ok. 1kg miesa z piersi kaczych (4 piersi) po uprzednim usunięciu skóry razem z namoczonymi w mleku 2 kajzerkami (zmiękczone kajzerki winny byc wrzucone do maszynki do mielenia bez wyciskania mleka), dodajemy posiekana natkę pietruszki (ilość zależy od upodobań) doprawiamy solą, pieprzem.

Dodajemy trochę gałki muszkatołowej i kilka posiekanych bardzo drobno suszonych borowików (ilość wg uznania) i jedno jajko.

Dodaliśmy trochę wytopionego ze skórek piersi tłuszczu, który dodaje smaku i nadaje konsystencję farszu.

Wszystkie składniki farszu dokładnie mieszamy i wkładamy do wyluzowanej kaczki, po czym zszywamy ją za pomocą igły i nici lub spinamy wykalaczkami.

Układamy kaczkę w naczyniu żaroodpornym (lub blaszce do pieczenia), zabezpieczamy z góry folia i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 200 st C na ok 30 min., po czym zmniejszamy temperaturę piecyka do ok 170 st. i pieczemy następną godzinę. Po tym czasie zdejmujemy folie i przez nastepne 30 min pozostawiamy w piecyku do pięknego zrumienienia skóry kaczki.